fbpx
Przejdź do treści

PROJEKT – STREFA RELAKSU BEZ BARIER

  • All
  • ŁAZIENKA

Czy łazienka dla osoby z niepełnosprawnością może być nie tylko funkcjonalna, ale też piękna? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak!

Czy na pierwszy rzut oka powiedzielibyście, że jest to łazienka dla osoby poruszającej się na wózku? Być może… nie. Jednak prawdą jest, że uwzględniono w niej szereg próśb klientki z niepełnosprawnością, która z powodzeniem użytkuje przestrzeń już od jakiegoś czasu i twierdzi, że nic by w niej nie zmieniła. To dla nas najwyższy komplement i ogromna radość, tym bardziej, że pomogliśmy spełnić marzenia o łazience, która jest dla Inwestorów nie tylko funkcjonalna, ale także zaspakaja ich potrzeby estetyczne.

Razem z naszymi zleceniodawcami zrobiliśmy prawdziwą burzę mózgów! Łazienka miała być przystosowana nie tylko dla potrzeb młodej kobiety poruszającej się na wózku, ale też dla pełnosprawnego mężczyzny. Naszym zadaniem było więc stworzyć pomieszczenie szyte na miarę i wygodne dla każdego z użytkowników. Priorytetem była odpowiednia przestrzeń dla wózka oraz umożliwienie osobie z niepełnosprawnością jak najwyższego poziomu samodzielności. Dostaliśmy wytyczne, według których rozplanowaliśmy powierzchnię, wysokości, szerokości oraz inne istotne dla projektu szczegóły.

#StrefaBezBarier
Chcieliśmy stworzyć przestrzeń przyjazną dla osoby poruszającej się na wózku, dlatego ważne było wyeliminowanie najbardziej uciążliwych na co dzień elementów. Poszerzyliśmy otwór wejściowy, a zamiast drzwi uchylnych zamontowaliśmy skrzydło przesuwne zawieszone na dekoracyjnej szynie. W strefie kąpielowej zainstalowana została niska listwa, po której można swobodnie przejechać wózkiem, a która jednak skutecznie hamuje nadmierne rozlewanie się wody podczas kąpieli. Mimo że przy otwartej strefie kąpielowej dobrze sprawdzają się panele winylowe, zrezygnowaliśmy z nich na rzecz gresu, po którym wózek sprawniej się obraca. Klientka wybrała także długie, głębokie i wygodne dla siebie uchwyty do szuflad. Do samego końca brane były pod uwagę różne okoliczności i konieczność wprowadzenia zmian, np. dopiero podczas montażu mebli okazało się, że wygodniejszy byłby front uchylany w drugą stronę. Ekipa Savento Meble, która zajmowała się projektem i montażem zabudowy meblowej, uwzględniła prośbę inwestorki bez problemu zmieniła stronę zawiasów. Z zabudowy nad miską ustępową i pod sufitem bez problemu korzysta sprawny partner kobiety.

#WannaCzyPrysznic
Pierwszym pomysłem była wanna z szerokim rantem z płytek, jednak klientka wybrała wersję z przestrzenią kąpielową, do której można swobodnie wjechać i przesiąść się z wózka na murowane siedzisko. Zostało ono wybudowane na odpowiednią wysokość, co ułatwia manewr przesiadania. Klientka zrezygnowała z drewnianego siedziska na rzecz niepolerowanych płytek. W siedzisku wbudowana została słuchawka prysznicowa z wyciąganą wylewką, z której korzysta kobieta. Dla sprawnego Zleceniodawcy zamontowana jest wysoka deszczownica. Prostopadle do głównego siedziska ustawiony został niższy murek, na którym można oprzeć nogi. Klientka może też wesprzeć się plecami o szybę, na której szprosy wystają tylko z zewnętrznej strony. Przestrzeń kąpielowa ma niewielki spadek, dzięki czemu woda spływa do odpływu liniowego, a po kąpieli podłogę można szybko przetrzeć ściągaczką do szyb i mopem.

#Sedes #Bidetka
Jedną z głównych próśb inwestorki było umiejscowienie sedesu we wskazanej pozycji oraz zainstalowanie bidetki. Kobieta przesiada się z wózka w konkretny sposób i wygodniej jej to robić w jedną stronę, dlatego i sedes, i siedzisko kąpielowe zostały umiejscowione po lewej stronie pomieszczenia. Klientka nie deklarowała potrzeby korzystania z dodatkowych poręczy czy wsporników, ale gdyby po jakimś czasie okazało się, że jednak takowe by się przydałyby, nie będzie problemu z ich instalacją – odpowiednio przygotowaliśmy obudowę miski ustępowej oraz ścianki murowanego siedziska.  

#Umywalka
Klientka przetestowała już wiele umywalek i zdecydowała, że nie musimy uwzględniać w projekcie umywalki z wycięciem umożliwiającym bliższe podjechanie wózkiem. Kobieta prosiła natomiast o wolną przestrzeń pod blatem dostosowaną do wysokości kolan. Ważnym elementem jest także łatwa w obsłudze bateria bez rozdzielanych pokręteł.

#Lustro
Lustro jest na tyle wysokie, że bez problemu służy każdemu z użytkowników łazienki. Zawieszone jest dość nisko na potrzeby osoby na wózku. W razie konieczności można je także zamontować pod skosem, jednak Inwestorka z tego zrezygnowała, gdyż wysokie lustro do oglądania całej sylwetki przewidziane jest w korytarzu.

#WszystkoNaOdpowiedniejWysokości
Staraliśmy się uwzględnić fizyczne możliwości osoby z niepełnosprawnością, dlatego rożne elementy zabudowy i wyposażenia umieszczone zostały na odpowiedniej wysokości, np. łączniki i gniazda elektryczne (w szczególności te drugie nie powinny znajdować się ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko), szuflady, półki, wieszaki ubraniowe, a nawet umiejscowienie bidetki czy uchwytu na papier toaletowy.

#PrzestrzeńToSwoboda
Ważne było, aby wygospodarować jak najwięcej wolnej przestrzeni w pomieszczeniu na swobodne manewry wózka. Należało więc uwzględnić nie tylko poszerzenie otworu drzwiowego, ale także głębokość zabudowy meblowej oraz długość szafki umywalkowej i siedziska. Klienci nie opierali się jedynie na naszych propozycjach, ale aktywnie uczestniczyli w dopinaniu szczegółów, przeprowadzając próby przejazdu i obrotu wózka, co pomogło w podjęciu wielu decyzji. Na drodze przejazdu wózka usunęliśmy zbędne elementy, o które można by zahaczyć, takie jak kosz na brudną bieliznę (znalazł się w osobnej pralni), kosz na odpady (umiejscowiony został w szufladzie), kaloryfer (zainstalowano go odpowiednio wysoko) czy nazbyt odstające od ściany wieszaki na ręczniki.

#Aranżacja
Klientom marzyła się łazienka z loftowymi akcentami, czarnymi elementami armatury i dekoracji, a przede wszystkim – widoczny podział na strefy. Stąd wybór kolorystyki płytek, dzięki którym udało się wydzielić osobną przestrzeń kąpielową. Jasny gres, płytki typu metro oraz dwukolorowa zabudowa meblowa stanowią całkowicie oddzielną część. Zadbaliśmy jednocześnie o to, aby wybrana płyta drewnopodobna dobrze komponowała się z rysunkiem drewna na płytkach. Dekoracje ustawione zostały na odpowiedniej wysokości, żeby nie potrącać ich wózkiem, ale także, aby inwestorka miała do każdej półki swobodny dostęp.

#Nastrój
W pomieszczeniu znajduje się kilka źródeł światła o różnym natężeniu i barwie, co daje możliwość zmiany intensywności oświetlenia. Podczas wspólnej kąpieli można stworzyć przyjemny, relaksujący nastrój.

#Użytkowanie
Usunięcie zbędnych elementów z podłogi, przeniesienie otwartych półek na odpowiednią wysokość, wyeliminowanie trudno dostępnych szczelin i zakamarków czy zrezygnowanie z mebli na nóżkach z pewnością ułatwiają utrzymanie czystości. Klientka z niepełnosprawnością w dużej mierze może samodzielnie zajmować się porządkami – np. dotrzeć odkurzaczem i mopem w każdy kąt pomieszczenia.


Jesteś osobą z niepełnosprawnością lub znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu przestrzeni dopasowanej do jego wymogów i możliwości? A może planujesz remont łazienki i nie wiesz, od czego zacząć? Zapraszamy do kontaktu! Każdego klienta traktujemy w sposób indywidualny, bo wiemy, że każdy z nas jest inny, a dzięki temu – wyjątkowy!  

Skip to content